MİLLETVEKİLLERİMİZ

Mevlüt ÇAVUŞOĞLU 

Mevlüt Çavuşoğlu, 5 Şubat 1968 Alanya doğumludur.

1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden Uluslararası İlişkiler lisans derecesi alan Çavuşoğlu, 1991 yılında New York Long Island Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 1993’te Ankara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde “Avrupa Birliği Uzmanlığı Programı”nı tamamlamıştır.

1993 yılında Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde özel öğrenci olarak doktora programına başlamış, Jean Monnet bursuyla 1993-1995 yılları arasında London School of Economics’de (LSE) doktora çalışmasına devam etmiştir.

AK Parti Kurucu Üyesidir. 22., 23. ve 24. Dönem Antalya Milletvekilliği yapmıştır. Ocak-Aralık 2013 döneminde AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüştür. Eylül 2012’den bu yana AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesidir. TBMM Türkiye-ABD ve Türkiye-Japonya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı yapmıştır.

2003-2014 yılları arasında Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde (AKPM), Başkan Yardımcılığı, Türk Delegasyonu Başkanlığı, Göç, Mülteciler ve Nüfus Komitesi Başkanlığı, Göç Alt Komitesi Başkanlığı, Turizm Kalkınma Alt Komitesi Başkanlığı, Denetim Komitesi, Ekonomik İşler ve Kalkınma Komitesi, Hukuk İşleri ve İnsan Hakları Komitesi, Siyasi İşler ve Demokrasi Komitesi üyelikleri gibi çeşitli görevlerde bulunmuştur. Aynı zamanda, Avrupa Demokratik Grup Başkan Yardımcılığı ve Sözcülüğü görevlerini de üstlenmiştir.

2010-2012 yılları arasında AKPM Başkanlığı’na seçilmiş, bu görevi üstlenen ilk Türk Parlamenter olmuştur. 7 Nisan 2014 tarihinde AKPM Onursal Başkanı unvanı verilmiştir.

27 Ocak 2012 ve 31 Ocak 2014 tarihleri arasında Venedik Komisyonu’nda AKPM’yi temsil etmiştir.

AKPM’deki görevlerinin yanı sıra, 2007-2010 yılları arasında Avrupa Güvenlik ve Savunma Asamblesi (Batı Avrupa Birliği Asamblesi) Türk Delegasyonu Başkanlığı görevini yürütmüştür.

26 Aralık 2013 ve 29 Ağustos 2014 tarihleri arasında Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci olarak görev yapmıştır.

29 Ağustos 2014 – 29 Ağustos 2015 tarihleri arasında 62. T.C. Hükümeti’nin Dışişleri Bakanı olarak görev yapmıştır.

Mevlüt Çavuşoğlu, İngilizce, Almanca, Japonca bilmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

 

Mustafa KÖSE

1977 doğumlu olan Mustafa KÖSE ilköğretimini Antalya Gazi Mustafa Kemal İlkokulu, ortaöğretimini Antalya Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. 2001 yılında avukatlık görevini icra etmeye başlamıştır. Siyasi yaşamına AK Parti’de başlayan KÖSE, Gençlik kollarında 2005 yılında getirildiği İl Başkan Yardımcılığı görevinden sonra 2. olağan kongrede İl Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmiştir.

İl Yönetim Kurulu üyesi olarak eğitim çalışmalarında görev almış, teşkilat eğiticisi olarak; il, ilçe ve belde teşkilatlarına AK Parti’nin siyasi kimliği konusunda eğitimler vermiştir. 2007 yılında İl Başkan Yardımcılığı ve Teşkilat Başkanlığı görevine getirilmiştir. 2007-2009 seçimlerinde, seçim koordinasyon başkanlığı yapan Mustafa KÖSE, Cumhurbaşkanlığı ve 12 Eylül referandumlarında da aynı görevini icra etmiştir. 2011 yılının Şubat ayında İl Başkanlığı görevini devralarak 11 Ocak 2015’e kadar sürdürmüştür. Mustafa KÖSE, Yeryüzü Vakfı’nın kurucusu ve yönetim kurulu üyesidir.

Geçmişte yönetim kurulunda yer aldığı MÜSİAD Antalya Şubesi’nin halen aktif üyesidir.İngilizce ve Almanca bilen Mustafa KÖSE, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

Sena Nur ÇELİK

1986 yılında doğmuştur. Antalya Alanyalı’dır.Üsküdar Amerikan Lisesi’nden mezun olmuştur. Lisans eğitimini İngiltere’de Warwick Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başarı derecesiyle tamamlamış, ardından, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin denklik programından mezun olmuştur. London School of Economics’te Uluslararası Ticaret Hukuku alanında yüksek lisans yapmıştır. Uluslararası İnsan Hakları Hukuku, Avrupa Birliği Hukuku, Tahkim ve Sermaye Piyasaları konularına ilişkin çalışmalar yaparak, yüksek lisansını başarı derecesi ile tamamlamıştır.

Warwick Üniversitesi’nde uluslararası öğrenci temsilcisi ve London School of Economics’de Türk öğrenci grubu yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. Lisans eğitimi sırasında, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve çeşitli hukuk bürolarında staj yapmıştır.2011 yılından itibaren uluslararası bir hukuk firmasında, Türkiye’de ve yurtdışında, büyük altyapı projeleri, şirket birleşme ve devralma ile stratejik ortaklık ve yeniden yapılandırma projeleri gibi ticari ve finansal işlemlerde önde gelen yabancı ve yerel yatırımcılara avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermiştir.

Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

İbrahim AYDIN

1962 yılında Antalya’nın Manavgat İlçesi’nde doğmuştur. 1984 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Akseki Orman İşletme Müdürlüğü’nde 1986 yılında mühendis olarak göreve başlamıştır. 1986-1995 yıllarında Akseki, Manavgat ve Alanya Bölge Şefliği, 1995-1998 yıllarında Alanya Orman İşletme Müdür Yardımcılığı, 1998-1999 yıllarında Gazipaşa ve Gündoğmuş İşletme Müdürlüğüyapmıştır. 1999 – 2003 yıllarında Antalya Orman Bölge Müdürlüğü Koruma Şube Müdürlüğünde Mühendis, 2003 – 2007 yıllarında Antalya Orman Bölge Müdür Yardımcısı, 2007 – 2011 yıllarında Muğla Orman Bölge Müdürü, 2011 – 2015 yıllarında İzmir Orman Bölge Müdürü olarak görev yapmıştır.

28 Mart 2004 yerel seçimlerinde AK Parti Manavgat Belediye Başkan aday adayı, 2011 genel seçimlerinde ise milletvekili aday adayı olmuştur. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Atay USLU

1970 Antalya doğumlu.  İlk ve Orta eğitimini Finike’de tamamladı. 1987 yılında Finike Cumhuriyet Lisesi’nden mezun oldu. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümüne girmeye hak kazandı. 1991 yılında Fakülteyi iyi derece ile tamamladı.

1991-1999 yılları arasında Finike’de tarım ve gıda sektöründe faaliyet gösteren aile işletmesi içinde yönetici olarak çalıştı.

2000 yılında İçişleri Bakanlığının açtığı Kaymakamlık sınavını kazanarak Antalya’da Mülki İdare Amirliği mesleğine başladı.

Kamu Diploması, Kamu Yönetiminin Yeniden Yapılanması, AB Fonlarından Faydalanılması, Güvenlik Sektörünün Sivil Gözetiminin Geliştirilmesi, Yerel Yönetimlerinin Avrupalılaştırılması, Afet yönetimi,  E-devlet, Entegrasyon/Uyum Politikaları, Mülteci hakları konularında çalışmalarda bulundu.

1 yıl süreyle İngiltere Leicester Üniversitesi’nde eğitim ve araştırmada bulundu.
Isparta Eğirdir, Kütahya Gediz Kaymakam Vekilliklerinde bulundu.
2004 yılında Isparta’nın Yenisarbademli İlçesi Kaymakamlığına, 2006 yılında Ağrı Taşlıçay Kaymakamlığına atandı.
2007-2010 yıllari arasında Antalya Ibradi Kaymakamlığı görevlerinde bulundu.
2010-2013 yıllarinda Van Vali Yardımcılığı görevinde bulundu.

Van depreminde Van Vali Yardımcısı görevini yürüttü. 2011 yılında yasanan büyük felaket sonrası Van’da hayatın normallesmesi çalışmalarında bulundu. Van Deprem Koordinasyon Merkezi Yöneticiliğini yürüttü. Deprem sürecinin basından 2013 yılı ortasına kadar devam eden yaklaşık 2 yıllık iyileştirme sürecinin koordinasyonda görev aldı. Arama-Kurtarma,  enkazların kaldırılması ve Konteyner kentlerin kurulması, bir yılda 20.000 kalıcı konutun inşası ve teslimi, Yeni Van’ın kurulması çalışmalarının içinde bulundu.

2013 yılinda İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı olarak Ankara’ya atandı.
Düzenli göçmenlerle ve sığınmacılarla ilgili olarak “Türkiye’ye uyumları” konusunda proje uygulamaları ve politika oluşturma çalışmaları yaptı.  Yabancıların ülkemize uyumu, hak ve yükümlülükleri konusunda bilgi vermek ve göçmenlerin her türlü sorununa cevap bulmak üzere kurulan çok dilli ilgili Yabancılar İletişim Merkezinin (YIMER-157)  kuruluş çalışmalarını koordine etti.

1 Kasım 2015 seçimlerinde 26. Dönem Antalya Milletvekili seçildi.
Türkiye Büyük Millet Meclisi Insan Hakları Inceleme Komisyonu Üyesi, Mülteci Hakları Alt Komisyonu Başkanı.
Akdeniz Parlementerler Asamblesi Üyesi, AK Parti Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütmektedir.

İngilizce biliyor.

Seyhan Hanımla Evlidir.
Fatima Sezen, Zeynep Hilal ve Ayşe Ezgi adlı 3 kız çocuğu sahibidir.

KEMAL ÇELİK

Mülki İdari Amiri , Vali; Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi.

Kaymakam, Mülkiye Başmüfettişi, Hakkari ve Merkez Valisi – Emniyet Genel Müdürü olarak görev yaptı.

XXI. Dönem Antalya Milletvekili seçildi. Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Üyesidir.

Evli, 3 Çocuk babasıdır.

Çelik, iyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

 

Tuba VURAL ÇOKAL

Antalya – 1973, Altunay, C. Günay.Göz Hastalıkları Uzmanı ve Fizyolog; Trakya Üniversitesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı ve aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Enstitüsünün Fizyoloji Ana Bilim Dalını bitirdi.ABD’de Baylor Üniversitesinde (Methodist) glokom üzerine, Hindistan?da Chennai?de Agarwal Hastanesinde katarakt cerrahisi üzerine çalıştı. İstanbul Hastanesinde Göz Hekimi, Şişli Göz Nurunu Koruma Vakfında Başhekim, Side Anadolu Hastanesinde Uzman Hekim olarak görev aldı. 2007 yılından beri kendi kliniğinde görev yaptı.İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Almanca bilen Vural Çokal, evli ve 2 çocuk annesidir.

Comments are closed.

Başa Dön